четвер, 3 грудня 2015 р.

Як ми робили заземлюючий пристрій


Наша електрична мережа — це ввідно-розподільчий пристрій та лінія електропередач, що умовно розподіляється на трьохфазну магістраль і споживацькі однофазні відгалуження; нульовий (нейтральний) провід трьохфазної лінії з моменту виникнення садівничого товариства   приєднаний до заземлюючого пристрою на початку магістралі на трансформаторній підстанції.


У 2014-му році я розробив пропозиції щодо розбудови електромережі садівничого товариства. Одною з них передбачалося  надійне заземлення нейтралі вздовж всієї магістральної лінії.



Навіщо таке взагалі потрібно

При розгляді питання додаткового заземлення нульового проводу трьохфазної магістралі у її кінцевій точці я виходив  з двох міркувань: це мало  вплинути на якість електричної енергії у мережі, яка передбачає стандартну величину електричної  напруги, та   підвищити  безпеку  користування  електричною енергією у садівничому товаристві.

Згідно з теорією виходило наступне.

При заземленій нейтралі на початку магістралі електрична напруга у споживачів  дорівнює  фазній напрузі у ввідно-розподільчому пристрої за вирахуванням падіння напруги у фазних  проводах трьохфазної лінії та проводах фазних відгалужень і за вирахуванням або додаванням падіння напруги  у нульовому проводі.

У випадку  рівномірного  навантаження однофазних відгалужень мережі, струм у нейтралі відсутній.

Якщо завантаження фаз нерівномірне, у нульовому проводі трьохфазної мережі протікає електричний струм, який спричиняє падіння напруги також і в нульовому проводі. У цьому випадку напруга у споживачів додатково зменшується або збільшується на цю величину у залежності від того, до якої фази приєднане фазне відгалуження.

Оскільки падіння напруги  в нульовому проводі значно менше падіння напруги у фазному проводі, то воно лише у деякій мірі впливає на загальне зниження напруги у споживачів, у одних в  меншій, а у других — в більшій.

Якщо ж нульовий провід у кінці трьохфазної магістралі приєднати до заземлюючого пристрою, то його потенціал у місці приєднання дорівнюватиме 0 і  струм у нульовому провіднику буде відсутній. У цьому випадку електрична напруга у  споживачів навіть за умови неоднакового  завантаження  фаз буде  дорівнювати  фазній напрузі на початку магістралі за вирахуванням падіння напруги тільки у фазних проводах магістралі та проводах фазних відгалужень.

Як бачимо, вплив заземлюючого пристрою у кінці трьохфазної магістралі на вирівнювання напруги у фазах трьохфазної лінії невеликий, але відчутний, особливо для віддалених споживачів.

Проте є інший аспект, безпековий.  У нормальних умовах споживачі на нього не зважають, бо він відіграє роль лише  у надзвичайних ситуаціях. Але ця роль дуже важлива.

Якщо нульовий провід трьохфазної магістралі приєднаний до заземлюючого пристрою тільки на початку магістралі, при обриві нульового проводу  трьохфазної лінії у всіх споживачів на фазних відгалуженнях зникає електричний струм, а між фазним та нульовим провідником з одної сторони і землею з іншої виникає напруга — 220 В. Це небезпечно, бо захисні пристрої при цьому не спрацьовують і людина може бути вражена електричним струмом.

При існуванні другого заземлюючого пристрою в кінці трьохфазної лінії обрив нульового проводу не страшний: на час пориву його роль виконуватиме земля.


Як ми робили заземлюючий пристрій

Саме  виходячи з цього, ми взялися за улаштування другого заземлюючого пристрою. У першу чергу з безпекових міркувань, але враховувалася  також і якість електричної енергії в мережі.

Ми обрали одну з найбільш оптимальних схем побудови заземлення — рівносторонній трикутник із заземлюючими штирями у вершинах та  з’єднувальною полосою по сторонах. Довжина штирів — 3-4 метри, така ж довжина сторін. Глибина занурення верхньої частини пристрою 0,5-0,8 метри від поверхні землі.

Така схема й параметри заземлюючого пристрою при суглинистому грунті здатні забезпечити його опір струмам розтікання у межах 4 Ом, як того вимагають Правила улаштування електроустановок.



Все це  й було реалізовано. 












Немає коментарів:

Дописати коментар