вівторок, 25 квітня 2017 р.

Від ПАТ «Київобленерго» з любов’ю…


Не встигли люди оговтатися від чотирикратного подорожчання  тарифу, як на горизонті замаячила  нова  ініціатива від постачальника електричної енергії.

Вона не зовсім нова, бо її автори посилаються на Закон  України  «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. та Правила користування електричною енергією, затверджені постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. №28 (ПКЕЕ) зі змінами і доповненнями. Але озвучена була у жовтні 2016 р. і реалізовуватиметься  з 2017.


Мова йде про вимогу  ПАТ «Київобленерго» (по іншим  обленерго України, скоріше за все, так само) до всіх юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців   щодо необхідності  подання  до 1 листопада поточного року відомостей про розмір очікуваного споживання електричної  енергії  на наступний рік (помісячно).  За перевищення планових показників передбачені штрафні санкції.

Начебто, все правильно — коректно  плануй  і  виконуй свій  план.

Та це беззастережно  годиться лише для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які мають товарне виробництво:  немає проблем при розрахунку очікуваного споживання електричної енергії  працюючим обладнанням  за певний період  часу, якщо відомий план випуску продукції  на цей період  та енергоємність одиниці продукції.

А як можна  планувати споживання електричної  енергії   громадянами?

Для населення та учбових закладів зроблений виняток  і їм подавати планові показники не потрібно.  

Але садівничі товариства, які заради активного відпочинку об’єднують те ж саме населення у спільноту  і в силу цього є юридичними особами,  мають такі плани подавати.


При цьому планові показники споживання електричної енергії  цими товариствами  ніяким розрахункам не піддаються і можуть бути визначені  як очікувані у наступному році лише  на підставі відповідних місячних показників поточного року.



Що ж тут страшного?

Уявімо, що поточний  рік  холодний  і садоводи   менш активні, ніж зазвичай, а відтак споживають кожного місяця менше електричної енергії. Якщо керівник садівничого товариства не подав до встановленого   терміну план споживання електричної енергії на наступний рік, його складе ПАТ «Київобленерго» на рівні  споживання у поточному році.

При умові, що наступний рік буде теплим і садоводи частіше  їздитимуть  на дачу, фактичні місячні показники споживання  електричної енергії  можуть перевищити планові величини. І ось тут  згідно з частиною 6  статті 26  закону  України  «Про електроенергетику»,  різницю між фактичним і очікуваним споживанням електричної енергії  їм доведеться сплатити  за подвійним тарифом!

Ну як вам це?

Так, можна збільшити очікувані об’єми споживання на  наступний рік на величину  до 15% відносно відповідних фактичних даних поточного року, можна скоригувати з певними застереженнями подані очікувані обсяги споживання за 5 днів до кінця місяця, у якому намічається таке перевищення (якщо встигнеш), так, начебто все правильно… але  правильно у першу чергу для чиновників від електроенергетики  та  власників енергопостачальних компаній, а  любовю до садівничих товариств  як до споживачів  тут і не пахне.


На моє глибоке переконання, споживання електричної енергії садівничими товариствами регулювати  не потрібно, а якщо й робити це, то  в першу чергу пільгами, а вже потім штрафами.


Коли  я писав цю статтю,  то був переконаний, що такими заходами  нас бажають  привчити до дисципліни — дисципліни  платежів.
 
Мені  було ще невідомо,  що  вже через місяць нас вимусять підписати додаткову угоду, у якій зобовяжуть  щомісячно… платити аванс в розмірі 100% вартості очікуваного споживання електричної  енергії  у наступному місяці з послідуючим  перерахунком за фактичне споживання.

Можливо, це правильна міра по відношенню до тих юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які не звикли платити вчасно. Але  для нашого садівничого товариства, яке сплачувало регулярно за використану електроенергію протягом десятиріч, ця міра здається зайвою й недоречною.

До того ж, при самому обережному підрахунку авансового платежу його розмір завжди буде перевищувати фактичні витрати. При цьому ПАТ «Київобленерго»  матиме  змогу регулярно використовувати наші кошти величиною у цю різницю, яка може складати від декількох сотень до декількох тисяч гривень.

Звісно, що від цього можна очікувати певного прибутку, тільки  невідомо, у  чиїй кишені  він опиниться.


Так боремося ми з корупцією, чи ні?

Немає коментарів:

Дописати коментар